top of page
PMAO3.jpg

Obecní mobilní aplikace s vlastní identitou

Proč je dobré mít pro samosprávu vlastní aplikaci a co to obnáší, jsme se zeptali starosty Nové Vsi (Praha-Východ) Jiřího Melichara.

Co Vás vedlo k pořízení mobilní aplikace pro obec?

 

Zprvu věková kategorie a složení obyvatel v obci. Hlavně díky výstavbám v okolí máme jednu z nejmladších obcí ve Středočeském kraji. A mladí lidé tuto formu komunikace vnímají kladně. S aplikacemi žijí na denní bázi, proto je pro ně moderní způsob informování přes mobilní aplikaci ideálním způsobem komunikace. Ve své podstatě jde vlastně o velmi jednoduchou formu informovanosti pro jakékoliv věkové skupiny obyvatel.

Vlastní mobilní aplikaci pro obec formou služby používáte již třetím rokem. Jakou máte zpětnou vazbu od občanů?

Mám dcery ve věku kolem třiceti let a ty mobilní aplikace obce vnímají tak, že jde o zcela normální věc a naopak by jim přišlo divné, kdyby mobilní aplikaci obec neměla. Pro mladší věkové skupiny to je víceméně běžná záležitost, pro ty starší je to příjemné vylepšení.

preview1.png
preview2.png

Aplikaci Vám v AppSistu vytvořili samostatně, aktuální informace propojili s webem obce a dodali hotový nástroj. Vyhovuje Vám takové řešení?

Naprosto. Když potřebuju něco sdělit občanům, chci jim informaci sdělit bezprostředně, proto mi takové řešení vyhovuje. Máme kupříkladu webové stránky obce. Přihlášení uživatelé novou zprávu dostanou automaticky. Mobilní aplikace je ale současně propojena s webem, a tak ji mají k dispozici i všichni, kdo mají aplikaci ve svém telefonu. Jednoduše mám raději možnost, kdy můžeme občany informovat ihned, což spojení webu a mobilní aplikace umožňuje. A právě takovýto aspekt je ze strany občanů kladně hodnocen. To je naprosto geniální. Se samostatností AppSista při výrobě aplikace jsme byli velmi spokojeni.

rozhovor

Je mobilní aplikace vzhledem ke svým výhodám zátěží pro obecní rozpočet?

V žádném případě. Weby a další online řešení jsou daleko dražší než služba mobilní aplikace. Pro obecní rozpočet to zátěž určitě není.

 

Může být podle Vás mobilní aplikace ideálním nástrojem v krizové situaci?

To se vlastně vracíme ke třetí otázce. Jedná se především o rychlost zprostředkování informací. Když napíšeme něco na webové stránky, je to díky aplikaci okamžité. Informace lidem a její sdílení je tak automatické, moderní a především rychlé. To je to, co od mobilní aplikace očekáváme.

 

Co je podle Vás hlavním přínosem mobilní aplikace pro občany a turisty v obci?

Když člověk zjistí, že obec aplikaci má, tak jednoduše stačí kliknout a dostane jakoukoliv informaci, jakékoliv telefonní číslo. Víceméně i všechno to, co máme na stránkách zjistí mnohem rychleji a snadněji. Za mě tedy samá pozitiva. Nedá se tomu moc co vytknout.

 

Jak jste spokojen s technickým a zákaznickým servisem?

Vzhledem k tomu, že za ty tři roky užívání mobilní aplikace jsme řešili snad jen jeden upgrade, abychom vyladili detaily v zobrazení, tak bych asi řekl, že je pro nás správa aplikace snad téměř bezúdržbová. Vše funguje, jak má. Jediný technický problém, který během té doby nastal pouze jednou, byl obratem vyřešen.

 

Doporučíte na základě svých zkušeností mobilní aplikaci i dalším samosprávám?

Řekl bych, že předchozí odpovědi jsou dostatečným doporučením. Myslím, že minimálně v sousední obci Mratín šli touto cestou také a že svou mratínskou mobilní aplikaci už také mají.

 

Ano, mají. Dokonce už ji využívají i další dvě sousední obce Bašť a Zlonín.

Ano. A to jsou všechno obce tady z okolí, se kterými jsme ve sdružení obcí, kde se se starosty stýkáme pravidelně, a myslím, že jsem jim tam naší mobilní aplikaci dostatečně představil a že šli tou samou cestou. Mohu tedy službu mobilní aplikace pro samosprávu jednoznačně doporučit.

Zajímá vás více informací, jak využít mobilní aplikaci pro samosprávu?

bottom of page